Wzrost płac słowackich pracowników

Powiększ
Wzrost płac słowackich pracowników

Płace słowackich pracowników wzrosną o 3%

Słowaccy pracodawcy planują wzrost płacy podstawowej w przyszłym roku, międzyrocznie  o 3%.

Wynika to z opublikowanych rezultatów  badań przeprowadzonych przez firmę PwC, zatytułowanych  Pay Weell 2013. W badaniach uczestniczyło 272 spółki z 17. sektorowych branż.

Według wypowiedzi menażera PwC  pana Oldřicha Vaňousa najwyższy wzrost plac miały by nastąpić w handlu i dystrybucji  o 4% . W sektorach technologii informatycznych i komunikacyjnych o 3,4%. W przemyśle farmaceutycznym i samochodowym o3,3%. Najmniejszy wzrost płac prognozuje się w bankowości – wzrost o blisko 2%.

W bieżącym roku / 2013/  wg badań, branżą najlepiej opłacaną jest farmacja. Wynagrodzenie w tym sektorze jest wyższe o 24% w stosunku do średniej krajowej. Na podobnym poziomie utrzymywały się płace w branży technologii informatycznych i komunikacyjnych oraz bankowości. Najniższe płace odnotowano w przemyśle maszynowym , gdzie płace są o 18%  poniżej poziomu średniego na rynku. Drugą branżą najniżej opłacaną jest produkcja / - 12%/. 

Wyniki badań PwC potwierdziły zróżnicowanie regionalne poziomu płac. Najwyższe płace otrzymują pracownicy zatrudnieni w Bratysławie. W regionie zachodniej Słowacji płace są  niższe w przybliżeniu o 17% w porównaniu do wynagrodzeń w stolicy i niższe o 19,5% w regionie wschodniej Słowacji. Najniżej są opłacani pracownicy regionu środkowej Słowacji.

Źródło: Internet

Opracował: Piotr Cebulski

Data dodania: 04.11.2013, Odsłon: 2032.
N