Umowa o budowie gazociągu łączącego słowacki i polski system przesyłowy

Powiększ
Umowa o budowie gazociągu łączącego słowacki i polski system przesyłowy

Rząd słowacki podjął uchwałę w sprawie budowy gazociągu łączącego słowacką i polską sieć gazową. Systemy gazowe Polski i Słowacji nie są obecnie bezpośrednio połączone. Umowa przewiduje współpracę Słowacji i Polski w zakresie przygotowania i budowy gazowego połączenia.

Strategicznymi inwestorami w tym projekcie będzie słowacki Eustream i polski Gaz- System.

Rządy obu państw zobowiązują się miedzy innymi do udzielenia wsparcia w staraniach o pozyskanie współfinansowania projektu ze środków Unii Europejskiej.

Umowa przewiduje powstanie słowacko- polskiej grupy roboczej z zadaniem wypracowania mechanizmów współpracy, przygotowaniem systemu wymiany informacji, monitorowania  procesu przygotowań i realizacji projektu.

Termin rozpoczęcia budowy połączenia gzowego na razie nie jest znany, i jak stwierdził rzecznik firmy Eustream Vahram Chuguryan „Rozpoczęcie budowy, ogłoszenie przetargów na budowę są uwarunkowane przyjęciem końcowej decyzji w obu spółkach. Decyzja ta będzie zależeć od zainteresowania uczestników rynku transportem gazu i jego wielkości oraz od wysokości dotacji z Unii Europejskiej”. Niemniej inwestorzy zakładają, że gazociąg mógł by być oddany do użytku najwcześniej z początkiem 2019 roku.

W marcu premier Donald Tusk rozmawiał na ten temat z premierem Słowacji Robertem Fico. Przyszłe połączenie ma być elementem gazowego korytarza północ – południe , który połączy powstający terminal LNG w Świnoujściu , przez południową Polskę, Czechy, Słowację i Węgry z planowanym terminalem skroplonego gazu na wyspie Krk w Chorwacji.

Szacunkowy koszt gazociągu wynosi 1,3 mld zł.

 

Informacje z Internetu

Opracował: Piotr Cebulski       

Data dodania: 02.12.2013, Odsłon: 2317.
N